Dřevěné panenky

Dřevo je jedním z nejstarších známých materiálů použitých k výrobě panenky. Nicméně, velmi málo panenek je dnes vyráběno ze dřeva – dřevo není výhodný materiál na dětské panenky (a nebyl ani ve 20. století), protože dřevo je velmi tvrdé a nepoddajné. Také většina dřevěných panenek musela být ručně vyřezávána, nedají se zde použít formy jako např. u biskvitových panenek. Jediným důvodem výroby dřevěných panenek byla odolnost materiálu proti rozbití. Dnes je většina dřevěných panenek vyráběna umělci v oblasti řemeslné výroby (v druhé polovině 20. století k takovým umělcům patří např. Jean Lotz s panenkami Hitty) nebo v limitovaných edicích.

95490733fde885e7133e50f91e72c440

První dřevěné panenky nebyly vyráběné jako hračky, nýbrž měly symbolizovat různé náboženské postavy a jiné ikony. Italské jesličky jsou toho, již po stovky let, zdárným příkladem.

První dřevěné panenky vytvořené opravdu jako panenky na hraní pochází z Anglie, později i z Německa. Patří k lidovému umění a jsou ceněné hlavně pro svou originalitu a ruční výrobu.

Jak již bylo zmíněno, dřevěné panenky jsou známy už od starověku. Italské jesličky jsou známy již od 15. století (velmi vzácné). Nejstarší anglické dřevěné panenky z konce 16. století . Četněji se vyráběly až na přelomu 17. a 18. století. Např. panenky Grödner Tal a Peg – na obrázku vpravo, pochází z 18. století.

Většina dřevěných panenek bývají ve velikosti 10″ až 18 „, ale existují samozřejmě i větší (a naopak i menší např. 2“) – jsou z masivního dřeva tudíž těžké a nemotorné.

withingtons-march-2011-visit-781

Jména většiny raných společností, které vyráběly dřevěné panenky v Evropě byly postupem času ztraceny. Většina dřevěných panenek byla ručně vyráběna umělci nebo menšími řemeslníky.

Ve Spojených státech dřevěné panenky v 2. polovině 18. století vyráběli Joel Ellis a Mason, Taylor.

9b4c2a7dc13d39e61afae7cd1781cea1
Tuck Comb paneneka

Velmi rané dřevěné panenky, pokud jsou ve výborném, nebo alespoň velmi dobrém stavu, jsou relativně vzácné. Na zahraničních aukcích se prodávají v řádech tisíců amerických dolarů.

French Court dolls (na obrázku vpravo) a velmi rané anglické panenky z přelomu 16. a 17. století si sběratelé cení, dle stavu a stáří, na částku někde mezi $ 5000 až $ 50.000.

Rané Italské figurky k betlému/jesličkám se loni na aukci vyšplhaly na částku $ 21000.

Pozdější Queen Anne panenky, které ale nejsou ve skutečnosti z doby královny Anny, ale z konce 17. století lze nalézt za mnohem nižší ceny, a to zejména pokud jsou v horším stavu.

Americké dřevěné panenky, jako Joel Ellis a Mason, Taylor se běžně vyskytují s cenami od $ 500 do $ 1,000. Německou panenku od firmy Grödner Tal a Tuck Comb – můžeme najít v cenovém rozpětí mezi několika sty a několika tisíci dolary – a to hlavně v návaznosti na stáří panenky. Přidanou hodnotou jsou také neobvyklé účesy panenek.

 

0 comments

Napsat komentář